ABD’den çağrı: İsrailli liderleri en kısa sürede bir uzlaşma bulmaya davet ediyoruz

İsrail‘de Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkemenin yetkilerini sınırlandıran, yargının, hakimlerin seçimi üzerindeki etkisini azaltan bir “yargı reformu” planladıklarını duyurmasının ardından ülkede olaylar çıktı. Netanyahu başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin, yargının bazı yetkilerini Meclise devretmeye yönelik hamleleri, Yüksek Mahkeme başta olmak üzere hükümet ile İsrail yargı mekanizması arasında gerilime yol açtı.

SAVUNMA BAKANI’NIN GÖREVDEN ALINMASI SON NOKTA OLDU

İsrail’de halk haftalardır yargı reformu paketine karşı eylemler yaparken, bu yönde bir çağrı yapan Savunma Bakanı Gallant ise Başbakan Netanyahu tarafından görevden alındı. Bunun üzerine dün akşam yeniden yüz binlerce İsrailli sokaklara döküldü. İsrail sokakları savaş alanına döndü.

NETANYAHU, GERİ ADIM ATMAYA HAZIRLANIYOR

Dünyanın gözü buradayken İsrail Kamu Yayın Kuruluşu’nun (KAN) başbakanlık kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Netanyahu, sabah saatlerinde yargı düzenlemesini askıya aldığını açıklamayı planlıyor.ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson, İsrail’de yargı reformu konusunda düzenlenen protestolara ilişkin yaptığı açıklamada, “İsrailli liderleri mümkün olan en kısa sürede bir uzlaşma bulmaya davet ediyoruz” dedi.

ABD: İSRAİLLİ LİDERLERİ EN KISA SÜREDE UZLAŞMA BULMAYA DAVET EDİYORUZ

Öte yandan Beyaz Saray tarafından yayınlanan açıklamada, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Watson, “İsrail’de yaşanan gelişmelerden derin endişe duyuyoruz ve acil uzlaşma ihtiyacının altını çiziyoruz. Başkanın yakın zamanda Başbakan Netanyahu ile yaptığı görüşmede belirttiği gibi demokratik değerler her zaman ABD-İsrail ilişkisinin ayırt edici özelliği olmuştur ve öyle kalmalıdır. Demokratik bir sistemdeki temel değişiklikler, mümkün olan en geniş halk desteği tabanıyla sürdürülmelidir. İsrailli liderleri mümkün olan en kısa sürede bir uzlaşma bulmaya davet ediyoruz. Bunun İsrail ve tüm vatandaşları için ileriye dönük en iyi yol olduğuna inanıyoruz. ABD’nin İsrail’in güvenliğine ve demokrasisine verdiği destek, sağlamlığını koruyor” dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir