ChatGPT’ye Rakip Geldi! Google Kendi Yapay Zekası Bard’ı Kullanıma Açtı

Yapay zeka çılgınlığı farklı bir boyuta ulaşmışken şirketler de bu konuda inanılmaz bir yarış halinde. Son olarak ise Google tanıtımını yaptığı Bard’ı bugün kullanıma açtı. Bard’a dair her şeyi öğrenmek için buyrun…??

Kaynak: https://www.kdnuggets.com/2023/03/goo…

Yapay zeka çılgınlığı ortalığı kasıp kavuruyor biliyorsunuz ki.

Özellikle ChatGPT pek çok alanda kullanılıyor ve hatta tehlikeli olduğu bile düşünülmeye başlandı.

Öte yandan teknoloji alanında devleşmiş diğer şirketler de kendi yapay zekasını üretmeye başladı ve Google da bunlardan bir tanesi.

Google Bard adını verdiği yapay zekasını geçtiğimiz ay tanıtmıştı. Şu an ise Bard’ı artık Amerika ve Britanya’da kullanıma açtı!

Peki Bard’ın ChatGPT’den farkı ne?

Bard, internetten güncel bilgilere erişebiliyor ve ‘Google it’ diyerek size sunduğu bilgileri araştırarak doğruluğunu kontrol edebiliyorsunuz. Bu da daha fazla doğruluk payı demek. Ayrıca görselde gördüğünüz üzere Bard sınırları olduğunu da belirtiyor:

Ben Bard, sizin yaratıcı ve yardımcı iş arkadaşınızım. Sınırlarım var ve her zaman doğru cevabı veremeyebilirim ama sizin geri dönüşünüz gelişmeme yardımcı olacaktır.

Birkaç yıldır geliştirme aşamasında olan Bard, LaMDA teknolojisini kullanıyor.

Google’ın, ChatGPT’nin GPT-3 dil modeli gibi diğer yapay zeka üretim araçlarının da temelini oluşturan Transformer sinir ağı mimarisi üzerine inşa edilmiştir.

Gelin biraz daha detaya inelim.

Daha önce de belirttiğimiz gibi Bard güncel ve kullanıcının anlaması kolay yüksek kaliteli yanıtlar sağlamak için internetteki bilgileri kullanıyor. Google Bard, kullanıcıya bu yüksek kaliteli ancak gerçekçi yanıtları sağlamak için makine öğrenimi ve Doğal Dil İşleme’nin bir kombinasyonunu kullanıyor. Bard daha sonra bir yanıt oluştururken çeşitli bilgileri çekmek için interneti kullanıyor. Bu daha sonra tipik olarak bir insanla yapacağınız bir konuşma yanıtına dönüştürülür. OpenAI’nin teknolojisinden farklı olarak Bard, kullanıcının en iyisini seçebilmesi için üç ayrı taslak da sunuyor.

Google Bard, Google’ın arama motorlarına eklenmenin yanı sıra işletmelere otomatik destek ve tamamlanabilecek diğer insan benzeri etkileşim görevleri için yardım sağlamayı hedefliyor.

Örneğin Bing, daha iyi arama, göz atma ve sohbete olanak tanıyan ChatGPT’yi web sitelerine zaten dahil etmişti. Google’ın arama motorunun bir parçası olmanın yanı sıra web sitelerine, mesajlaşma platformlarına, masaüstü ve mobil uygulamalara ve daha fazlasına entegre edilebilir. Bunların tümü ise sınırlı beta hizmetleri tamamlandıktan sonra kullanılabilecek.

ChatGPT ve Bard’ı detaylıca karşılaştıralım.

Google Bard:

  • Cevaplarken güncel bilgileri kullanıyor.

  • Dil için LaMDA kullanır. 

  • İntihal dedektörü bulunmuyor.

  • Daha anlaşılır, günlük sohbet tarzında cevaplıyor.

  • Şimdilik ücretsiz. 

ChatGPT:

  • Eylül 2021’e kadar kayıtlı olan bilgileri kullanıyor.

  • Dil için GPT kullanıyor.

  • İntihal için dedektörü kullanıyor.

  • Metin biçiminde cevap veriyor.

  • Ödeme planı ile satın almanız gerekiyor.

Google Bard’ı “aramanın tamamlayıcısı” olarak tanımlıyor ve Google’ın yerine geçmeyeceğinin altını çiziyor.

Bard’ın baş geliştiricisi Jack Krawczyk Bard’ın arama motoru olmadığının altını çizdi. Krawczyk, bir çalışanın Google’ın neden gerçek bilgileri bulmak için tasarlanmış bir hizmete bilgi icat eden bir teknolojiyi entegre etmeyi düşündüğü sorusuna yanıt olarak Bard’ın ‘bir deney’ ve ‘ortak bir yapay zeka hizmeti’ olduğunu söyledi. Ancak Krawczyk, Google’ın kullanıcıların Bard’ı bir arama motoru olarak kullanmasını engelleyemeyeceğini ve bu kullanıcılara ayrıca şirket içinde test edilmekte olan ayrı bir ‘Ara’ özelliği sağlanacağını kabul ediyor.

Bard’ın Türkiye’de ne zaman kullanıma açılacağı henüz bilinmiyor.

Genel erişim için herhangi bir hedef tarih verilmiyor ancak Türkiye’deki kullanıcılar bard.google.com adresinden bekleme listesine katılabilirler.

Siz Bard hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce ChatGPT’den daha iyi olabilir mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir