Çıldır’ın Eskimosu ekmeğini buzun altından çıkarıyor

Kış aylarında yüzeyi tamamen donan, Doğu Anadolu’nun en büyük ikinci gölü Çıldır’da, bölgede etkili olan soğuk hava nedeniyle buzlar henüz erimedi.

Ardahan’ın Çıldır ilçesi Akçakale köyünde balıkçılıkla uğraşan vatandaşlar da her yıl kış mevsiminde soğuk havaya aldırış etmeden Eskimo usulü avcılık yapıyor. Çınar Kılıç da soğuklar nedeniyle yüzeyinin tamamı buzla kaplanan gölde Eskimo usulüyle balık avlayarak geçimini sağlıyor.

Köyün kadın balıkçısı Kılıç, dondurucu soğukta eşi Turhan, oğulları Kurtuluş ve Yiğit ile buzla kaplı gölde balık avına çıkarak ekmeğinin peşinden koşuyor.

Kılıç, AA muhabirine, ailecek bu işe gönül verdiklerini, gölün donmaya başlamasıyla başlayan Eskimo usulü balık avının buzlar çözülene kadar devam ettiğini söyledi.

Yaptıkları işin müşterilerin ilgisini çektiğini anlatan Kılıç, zor şartlarda ekmek parası kazandıklarını belirtti.

Çalışma şartlarını anlatan Kılıç, “Göle ağlarımızı bırakıyoruz, daha sonra bir baştan iple çekiyoruz. Burada ağlardan çıkan balıkları tazen taze restoranımızda kızartıp müşterilerimize sunuyoruz. Balıkları hem tutup hem de pişiriyorum, taze taze olduğu için müşterilerimiz gayet memnun.” diye konuştu.

İşini severek yaptığını dile getiren Kılıç, “Çocuklarım ve eşim, hepimiz bu işi yapıyoruz. Herkesi Çıldır Gölü’ne bekleriz, çok güzel manzarası var. Köyümüz ve balıklar çok güzel. Burası herkesin gelmesi gereken bir yer.” dedi.

Kurtuluş Kılıç ise Eskimo usulü avladıkları balıkları temizleyip yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunduklarını belirtti.

Turistlerin, yaptıkları işi ilgiyle izlediğini aktaran Kılıç, şunları kaydetti:

“Buraya gelen turistler balıkların nasıl tutulduğunu görüyorlar, günlük taze olarak gönül rahatlığıyla yiyiyorlar. Biz bu işi annem, babam ve kardeşim yapıyoruz. Burada tuttuğumuz balıkları bazı müşteriler ağdan beğeniyor biz de onlar için pişirip ikram ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir