Demirören, Ziraat’e olan borcunun yüzde 4’ünü ödemiş! CHP’li vekil Sayıştay raporlarındaki o ayrıntıyı anlattı…

Çiftçilere destek için kurulan Ziraat Bankası’nın, kredilerini ödemeyen Demirören Holding’e ilişkin Sayıştay bulgusuna verdiği yanıt ortaya çıktı. Demirören’e 800 milyon dolar kredi veren banka, yapılandırma sonrası Demirören’den 586 milyon 221 bin 750 lira tahsilat yapıldığını açıkladı.

Bu para da bugünkü kurla hesaplandığında 800 Milyon dolar kredinin yaklaşık yüzde 4’üne denk geliyor. TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu üyesi CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Halktv.com.tr’ye yaptığı açıklamada “Muhalefet şerhini geçen Salı günü verdik. Işık hızıyla yanıtladılar. Genel Kurul kapanmadan raporu geçirip cezai sorumluluğu kaldırmak istiyorlar” dedi.

Sayıştay Başkanlığı’nın Ziraat Bankası AŞ 2020 yılı denetim raporunda, “İstanbul Kurumsal Şubesinin Müşterisi Bir Firmaya Kullandırılan Kredilerin Geri Dönüşünün Sağlanamaması” adlı bir bölüm yer aldı. Raporda, bankanın İstanbul Kurumsal Şubesi’nin medya sektöründe faaliyet gösteren firmaya kullandırılan kredilerin ödenmesinde aksama olduğu tespit edildi. Raporda banka ile firma ilişkisinin 700 milyon dolar satın alma projesi ve 100 milyon dolar işletme kredisi olmak üzere toplam 800 milyon dolar krediyle başladığı anlatıldı.

ÖDEMEDE RİSK VAR

Raporda firmaya kullandırılan işletme sermayesi kredilerinin limitinin 2018 yılında alınan iki farklı yönetim kurulu kararıyla 250 milyon ABD dolarına çıkarıldığı belirtildi. Yine raporda, 25 Eylül 2019 tarihinde firmaya kullandırılan işletme sermayesi kredilerinin teminatında yer alan 22 adet gayrimenkullerin ilgili firma ve grubun kredi borçları karşılığında bankaya devrine karar verildiği ifade edildi.

‘İNŞAAT SÜRÜYOR’

Arsa ve tarla niteliğindeki bu gayrimenkuller de Göktürk, Kemer Country sitesi içerisinde yer alan golf sahalarıydı. Aynı zamanda deprem toplanma alanları da olan bu araziler tekrar imara açıldı ve üzerindeki inşaat çalışmaları tepkilere karşın sürüyor.

Golf sahalarının ardından içinde Bağcılar’daki ipotek konulan arazinin de Ziraat Bankası’na geçtiği duyurulmuştu. Arazide gayrimenkul projesi inşa etmek üzere Ziraat GYO, Ziraat Bankası A.Ş. ile Demirören Medya Yatırımları Ticaret A.Ş. arasında protokol imzalanmıştı. Protokole konu olan 45 bin metrekarelik arazi üzerinde Kanal D, Hürriyet Gazetesi başta olmak üzere Demirören’e ait yazılı ve görsel basının faaliyet gösterdiği Demirören Medya Center bulunuyor.

‘HIZLICA AKSİYON ALIRIZ’

Öte yandan Sayıştay raporunda firma kredilerinin geri ödemelerinde yaşanan risk de ortaya konulmuştu. TBMM KİT Komisyonu 2017 – 2020 yılları arasında raporlara yapılan itirazları görüşüyor.

Bu kapsamda komisyon üyesi CHP’li Milletvekilleri geçen Salı günü rapora itiraz etti ve şerh koydu. Bunun üzerine Ziraat Bankası Çarşamba günü yolladığı yazıda 800 milyon dolar kredinin ödenmediğine ilişkin 2020 yılı Sayıştay raporu bulgusuna da yanıt verdi.

Demirören Holding’in 9 Eylül 2020 tarihinde bankaya borçlarını yapılandırmak için başvuruda bulunulduğuna dikkat çekilerek bağımsız bir denetim firmasından rapor alındığı anlatıldı. Rapor sonucunda “borçlunun gerçekleştirilecek yapılandırma sonrasında yükümlülüklerini yerine getirebileceğini” belirtildiğine dikkat çekildi.

Holdingin borçlarının nakit akışı ve borç ödeme gücü esas alınarak yapılandırıldığının altı çizilen yanıtta bankanın anapara ve faizden feragat etmediği vurgulandı. Yanıtta tüm alacaklar yapılandırmaya esas alındığı ve 21 Nisan 2022 tarihinde yapılandırma yapıldığından beri 586 milyon 221 bin 750 lira tahsilat sağlandığı açıklandı. Yanıtta yapılandırma koşullarında aksama yaşanması durumunda her türlü aksiyonun hızlıca alınacağı da ifade edildi

‘CEZAİ SORUMLULUĞU KALDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR’

Halktv.com.tr’ye konuşan Komisyon üyesi CHP Zonguldak milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, muhalefet şerhini geçen Salı günü verdiklerine dikkat çekerek “Işık hızıyla yanıt verildi. Normalde 15 gün içerisinde yanıt veriyorlar. İlk kez böyle bir süreçle karşılaştık. Cezai sorumluluğu kaldırmaya çalışıyorlar. Genel Kurul kapanmadan önce raporu geçirmeye çalışıyorlar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir