DSP’de “Cumhur İttifakı” depremi

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal‘ın 14 Mayıs’ta Cumhur İttifakı’nın destekleyeceklerini açıklamasının ardından partide ardı ardına istifalar gelmeye başladı.

DSP Genel Başkan Yardımcıları Selçuk Karakülçe, Onur İste, Dilara Tambova  görevinden istifa ettiklerini açıkladı.

Dilara Tambova yaptığı yazılı açıklamadı “Genel Başkanın; PM’nin onayı olmadan, Cumhur İttifakı’na katılacağımız yönünde almış olduğu kararı desteklemiyor ve bu kararı tanımıyorum. Böylesi bir karar benim için yok hükmündedir; zira aylardan beri, bu düşüncenin tamamen karşında olmuş ve bu konudaki görüşlerimi de partimin yetkili kurullarında açıkça beyan etmiştim. Bugüne kadarki duruşum nedeniyle; içinde bulunduğumuz süreçte sayın Önder Aksakal’la aynı kurulda çalışmanın, benim açımdan, doğrultu tutarlılığı taşımayacağı inancımdan dolayı DSP Başkanlık Kurulu görevimden ayrıldığımı kamuoyunun bilgisine sunarım” dedi. 

DSP Trabzon İl Başkanı Hadiye Solmaz da Cumhur İttifakı’nın desteklenmesini “ihanet” olarak yorumladı.

Samsun’ İl Başkanı Devrim İpekdal da bugün iftardan sonra bir açıklama yaparak, Cumhur İttifakı’na destek vermeyeceklerini, Ecevit’in ilkeleri doğrultusunda hareket edeceklerini söyledi.

İpekdal, Ordu, Sinop, Amasya ve İzmir il başkanlıklarının da benzer bir tutumu açıklayacaklarını belirtti. İpekdal il başkanlığı görevlerine devam edeceklerini ama Cumhur İttifakı’nı desteklemeyeceklerini vurguladı. 

TIKLAYIN: DSP, Cumhur İttifakı’na nasıl katıldı; perde arkasında konuşulanlar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir