Dünyanın en zengin kenti belli oldu

ABD’nin sıralamada önde yer alması, dünyanın en zengin 50 şehrinden 10’una sahip olması geliyor. Listede New York ilk sırada yer alırken, ardından Tokyo, California Körfez Bölgesi, Londra ve Singapur geldi. Yıllık anket, dünya çapında dokuz bölgede 97 şehri kapsadı.

Takma adı “Big Apple” veya “Büyük Elma” olan New York, 2012 ile 2022 yılları arasında net geliri yüksek kişi sayısının yüzde 40 artmasıyla, dünyanın en zengin şehirleri arasında yer aldı.

Çin, en zengin 50 şehir listesinde beş şehirle ABD’den sonra ikinci sırada yer aldı. Böylece Çin, dördüncü sırada yer alan Avustralya’nın önüne geçmiş oldu.

Elit kategoride, Körfez Bölgesi toplam milyarder sayısı açısından ilk sırada yer alırken, rapora göre Silikon Vadisi ve San Francisco çevresindeki bölgede ikamet eden 63 milyarderle onu New York, ardından Pekin, Los Angeles ve Şangay takip etti.

Finansal zenginliğe sahip kişi sayısındaki büyümeye 10 yıl boyunca öncülük eden Çin’in Hangzhou şehri, 2022’de yüzde 105’lik bir büyüme kaydederken, onu yüzde 102’lik bir büyüme ile Austin ve Teksas izledi. Koronavirüs pandemisi sırasında Güney Florida’ya taşınan bir dizi yüksek profilli iş insanı ve finans firmasından yararlanan Florida’daki Miami ve West Palm Beach, net zengin bireylerin sayısında yüzde 75 ve yüzde 90 oranında büyüme gördü.

Rapor, milyoner ve milyarderlerden daha fazlasına sahip dünyanın en zengin ve en hızlı büyüyen şehirlerini, özel servet ve servet göçü eğilimlerine ayak uydurmaya yönelik önde gelen akademik ve uzmanların küresel ve emlak içgörüleriyle birlikte sundu.

Dünyanın en zengin 10 şehrine hakim olan ABD ve Çin’deki şehirler, milyonerlere ev sahipliği yaptı. Henley & Partner tarafından 18 Nisan Salı günü Global Wealth New World Wealth ile ortaklaşa yayınlanan 2023 listesinde sadece bir Avrupa şehri var; o da Londra.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir