En çok çevirisi yapılan yazar oldu: Gabriel Garcia Marquez, Cervantes’i geride bıraktı

‘Yüzyıllık Yalnızlık’, ‘Kırmızı Pazartesi’, ‘Kolera Günlerinde Aşk’ romanlarıyla tanınan Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez, İspanyol romancı, şair ve oyun yazarı Miguel de Cervantes’i geride bırakarak 21. yüzyılda eserleri İspanyolca’dan başka dillere en çok çevrilen yazar oldu.

Ntv’nin aktardığına göre, bulgular, İspanyol dili ve kültürünü dünya çapında tanıtan Instituto Cervantes’in yeni Dünya Çeviri Haritası’nı oluşturmak için veri toplamaya başlamasının ardından ortaya çıktı. 483 dilde yazılmış yaklaşık 550 milyon kaynakça kaydını tarayan enstitü, 1950’den günümüze kadar İspanyolcadan Arapça, Çince, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Japonca, Portekizce, Rusça ve İsveççeye çevrilen eserleri inceledi.

2000 ile 2021 arasında İspanyolcadan en çok çevrilen yazarlar listesinde ilk sırayı alan Nobel ödüllü Garcia Marquez’i; Isabel Allende, Jorge Luis Borges, Mario Vargas Llosa, Cervantes, Carlos Ruiz Zafón, Arturo Pérez-Reverte, Luis Sepúlveda, Roberto Bolaño ve Javier Marías takip etti.

TÜM ZAMAN DİLİMİNDE EN ÇOK ÇEVRİLEN YAZAR CERVANTES

Tüm zaman dilimindeki sonuçlarda ise ilk sıraya Cervantes yerleşti. Gabriel Garcia Marquez, yazar Allende, Borges, Vargas Llosa, Federico Garcia Lorca, Pablo Neruda, Fuentes, Perez-Reverte ve Ruiz Zafon’un da önünde yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir