Euroleague’de Türk finali: Avrupa İstiklal Marşı’nı dinleyecek

Bayrak skandalına sahne olan bayanlar FIBA Euroleague finali bugün oynanacak. Galibiyet kutlaması yapan ÇBK Mersin Yenişehir oyuncularının elindeki Türk Bayrağı’nı alan FIBA yetkilisi, “Şartnamedeki unsurları karıştırmışım” diyerek özür diledi. Prag Fenerbahçeliler Derneği, Genç Fenerbahçeliler ve ÇBK Mersin Yenişehir taraftarları olaya reaksiyon maksadıyla bugünkü maça Türk Bayrağı ile gelecek ve İstiklal Marşımızı daima bir ağızdan daha gür bir halde okuyacak.

Kadın basketbolunda Avrupa’nın en büyüğünü belirleyecek Euroleague Dörtlü Finali’ne konut sahipliği yapan Çekya’nın başşehri Prag, evvelki gün tarihte görülmemiş bir skandala sahne oldu. Yarı finalde USK Prag’ı 78-58 yenerek finalde Fenerbahçe Alagöz Holding ile müsabakaya hak kazanan ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi’nin oyuncuları, maçtan sonra taraftarlarıyla galibiyet kutlaması yaparken, oyunculardan Sinem Ataş, tribünden uzatılan Türk Bayrağı’nı da açmak istedi. Lakin salonda bulunan bir FIBA yetkilisi bunun yasak olduğunu öne sürüp, “Bayrak açamazsınız” diyerek, bayrağı Sinem’in elinden çekip aldı.

SİNEM VE HOLLİNGSVORTH FORMALARINDAKİ BAYRAĞI ÖPTÜ

Salondaki binlerce kişinin gözü önünde gelişen bu şok hareket doğal olarak oyuncularımızın büyük reaksiyonunu çekti. Sinem Ataş ve ABD asıllı Türk vatandaşı olan A Ulusal Takımımız’da da forma giyen Kuanitra Hollingsvorth başta olmak üzere tüm ÇBK’lılar, reaksiyon olarak formalarındaki Türk Bayrağı’nı kameralara gösterip öptü. Maçı tribünden izleyen Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Hâkim Bağış ve FIBA Avrupa Lideri Turgay Demirel olaya çabucak müdahale ederek yetkililerle konuştu. Bayrağı oyuncularımızdan alan FIBA yetkilisi, yansılar üzerine, “Özür dilerim, FIBA şartnamesindeki unsurları karıştırmışım” diyerek af diledi.

ORGANİZASYONUN MESKEN SAHİBİ USK PRAG KULÜBÜ ÖZÜR DİLEDİ

Kadınlar Euroleague Dörtlü Finali’ne mesken sahipliği yapan USK Prag Kulübü de tatsız olay nedeniyle ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi’nden özür diledi. FIBA’dan yapılan açıklamada da, ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi’nin bugün Fenerbahçe Alagöz Holding ile oynayacağı Euroleague şampiyonluk maçında emsal bir tatsızlığın yaşanmaması için gereken tüm tedbirlerin alınacağı belirtildi. Prag Fenerbahçeliler Derneği, Genç Fenerbahçeliler ve ÇBK Mersin Yenişehir taraftarları da kendi ortalarında bir tertip yaptı. Buna nazaran, salona gelen her vatandaşımız yanında Türk Bayrağı getirecek ve İstiklal Marşı daha gür okunacak.

KiM GALiP GELiRSE GELSiN KAZANAN TÜRKiYE OLACAK

Bayrak skandalı ile başlayan Bayanlar Euroleague Dörtlü Finali’nin şampiyonluk ve üçüncülük maçları bugün oynanacak. TSİ 18.00’de başlayacak birinci müsabakada İtalyan Beretta Famila ile konut sahibi USSK Prag, üçüncülük için gayret edecek. TSİ 21.00’de de Fenerbahçe Alagöz Holding ile ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi, şampiyonluk için karşılaşacak. Her iki maç da TRT Spor Yıldız’dan yayınlanacak. İki Türk ekibi, 8 dönem sonra Euroleague finalinde karşı karşıya gelecek. 2013-14 döneminde Galatasaray ile Fenerbahçe finalde karşılaşmış; sarı kırmızılılar 69-58 galip gelmişti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir