FED Faiz Kararı Bekleniyor: Bitcoin, XRP ve ETH Ne Olur?

Uzmanlar daha fazla ‘bank run’ öngörüyor. Peki bu durumda merakla beklenen FED faiz kararı ne olacak? Bu gelişmeler ışığında analist Akash Girimath, BTC, XRP ve ETH’nin teknik resmini yorumluyor.

FED faiz artışına gidecek mi?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD bir bankacılık krizine daha tanık oldu. Bu ortamda uzmanlar, Fed faiz artırımı devam ederse daha fazla ‘bank run’ olacağını öngörüyor. Bu arada, piyasadaki genel konsensüs 25 baz puanlık bir faiz artışı yönünde. Aynı durum, katılımcıların yaklaşık %89 gibi ezici bir çoğunluğunun 25 baz puanlık bir faiz artışı lehinde oy kullandığını gösteren CME FedWatch Tool’a da yansıyor.

İlgili haberlerde, Fed swapları Mayıs ayındaki FED faiz artışının ardından Haziran ayında bir duraklama olasılığının neredeyse üçte ikisine işaret ediyor. Fed Başkanı Jerome Powell, faiz oranlarını artırma kararına ilişkin açıklamayı Çarşamba günü TSİ 18:00’de yapacak.

Kripto analisti Akash Girimath’a göre, Bitcoin fiyatı, Ethereum ve Ripple dahil olmak üzere bazı altcoin sektörlerini olumsuz etkileyen alım baskısının eksikliğini gösteriyor. Ancak yaklaşan makroekonomik olaylar, BTC için yönelimsel eğilimi çerçevelemeye ve yelkenlerine rüzgar koymaya yardımcı olmada kilit öneme sahip. Analiste göre Powell’ın şahin duruşu kısa vadede düşüş eğilimli bir kamçıya neden olabilir. Ancak enflasyondan korunma anlatısı son kez olduğu gibi patlarsa, BTC ve daha büyük kripto ekosistemi boğaları görecek.

Bitcoin, yoğun satış baskısıyla karşı karşıya

BTC, yaklaşık iki haftadır 29.630 dolar ile 30.480 dolar arasındaki ayı eğilimini aşmak için mücadele ediyor. Bu kurulumun son tekrar testi hafta sonu oldu. Bu da % 5.80’lik bir düşüşe yol açtı. Bu düşüş görünümünün FED faiz oranı kararına ve FOMC’a kadar devam etmesi muhtemel. Bu olayın Bitcoin fiyatı için güçlü bir tepkiyi tetiklemesi mümkün.

Aşırı şahin bir duruş, Bitcoin gibi riskli varlıklar için teknik olarak düşüş anlamına geliyor. Kısa vadede BTC’nin düşüşe geçmesi olası. Ancak enflasyondan korunma anlatısı ilgi görürse traderlar uzun vadede lider kriptonun yükselmesini bekleyebilir. Böyle bir durumda, Bitcoin fiyatının 35.000 dolar engelini yeniden test etmesi mümkün.

BTC 1 günlük grafik

Öte yandan, Bitcoin fiyatının Fed faiz kararına ya da FOMC konferansına tepki vermemesi ve ralli yapması, güven eksikliğine işaret edecektir. Böyle bir durumda BTC’nin 25.000 dolar seviyesine kadar düşmesi ihtimal dahilinde.

Ethereum fiyatı bir kukla olmaya devam ediyor

ETH fiyat hareketleri, bariz nedenlerden ötürü Bitcoin fiyatıyla aynı çizgide kaldı. ETH, Nisan ayının ikinci haftasında elde ettiği kazançları geri aldı. Bitcoin ile korelasyonuna rağmen, üç günlük grafikteki düşüş eğilimi, ETH fiyatının son iki haftada %15 oranında düşmesinin nedenlerinden biri.

Bununla birlikte, yukarıda belirtilen görünüm Bitcoin fiyatı için gerçeğe dönüşürse, ETH’nin BTC’yi takip etmesi mümkün. Böylece 2.200 dolar engelini ve ardından 2.543 dolar blokajlarını etiketlemesi muhtemel.

ETH 3 günlük grafik

Ethereum fiyatının görünümü büyük ölçüde Bitcoin fiyatına bağlı kalmaya devam ediyor. ETH’nin 1.817 dolarlık destek tabanının üzerinde tutunamaması durumunda yükseliş senaryosunu geçersiz olur. Böyle bir durumda ETH’nin, 1.478 dolardan 1.564 dolara uzanan seviyelere doğru kayması olasılık dahilinde.

Ripple fiyatı dönüm noktasında kalmaya devam ediyor

XRP fiyatı yükselişte kalmaya ve aşağıdaki grafikte olduğu gibi W modelini tamamlamaya çalıştı. Ancak, 0,532 dolar seviyesindeki sert ret yükseliş trendini duraklattı. Ayrıca, satış baskısındaki artışın, XRP’yi 0,426 dolar destek seviyesini yeniden test etmek için düşürmesi mümkün.

Bitcoin fiyatı bir ralli başlatırsa, Ethereum ve Ripple fiyatının da onu takip etmesi muhtemel. Böyle bir durumda, XRP fiyatı %26 oranında artması olası. Böylece, 0,532 dolardaki direnç seviyesini aşmaya çalışması muhtemel. Bu engelin başarılı bir şekilde aşılması, XRP’nin 0,609 dolar bariyerini yeniden test etmesinin yolunu açacaktır.

XRP 3 günlük grafik

XRP fiyatı için yükseliş görünümü ne olursa olsun, SEC vs Ripple davasındaki bir başarısızlık, token’ın performansı üzerinde ciddi bir etkiye sahip olacaktır. Ripple fiyatı 0,426 dolar destek seviyesini bir engele dönüştürürse, yükseliş görünümünü geçersiz olur. Ayrıca, potansiyel olarak % 30 oranında düşerek 0,288 dolardaki düşük aralığı görmesi mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir