İngiltere, ölü teknolojiyi yeniden canlandıracak!

On yılı aşkın bir süre önce HP tarafından sunulan dirençli RAM teknolojisi (ReRAM veya RRAM olarak da biliniyor) endüstri tarafından pek kabul edilmedi. Başarılı olan birkaç ticari uygulamadan sonra beklentileri karşılamayan bu teknoloji başarısız oldu, ancak İngiltere’deki bir şirket bu teknolojiyi bir kez daha denemeyi planlıyor.

Yeni mi desek yoksa eski-yeni mi desek

Intrinsic Semiconductor Technologies şirketi yeni bir ReRAM teknolojisi üzerinde çalışıyor. Geçici olmayan RAM vaadini yenilikçi, tek çipli bilgi işlem çözümleri için uygun bir iş fırsatına dönüştürmek isteyen firma yeterli kaynağı da toplamış durumda.

ReRAM, 1971’de direnç, kapasitör ve indüktörün yanında temel elektrik bileşenlerinden oluşan memristör teknolojisinin ticari bir uygulamasıydı. Hatırlayıcı sistem sayesinde, elektrik akımı uygulandığında direnci değiştirebildiği ve güç kesildiğinde durumunu hatırlayabildiği için gelişmiş hafıza özelliklerine sahip akıllı direnç de demek mümkün.

Teorik olarak, ReRAM yongaları, düşük enerji gereksinimlerine sahipken hızlı veri depolama yetenekleri sunabiliyordu. HP, on yılı aşkın bir süre önce, memristörlere dayalı, ticari açıdan uygun çözümler oluşturmaya çalıştı, ancak şirket sonunda başarısız olarak ve bu teknolojiyi rafa kaldırmıştı. 3D XPoint gibi rakip RRAM teknolojileri de kısa ömürlüydü, olağanüstü performans seviyeleri vaat etse de ticari beklentileri çok karşılamıyordu.

Intrinsic, yeni uygulayacakları ReRAM teknolojisinin, daha önceki sorunların neredeyse tamamını çözdüğünü söylüyor. Şirket, Octopus Ventures ve bazı yatırımcılar sayesinde toplam 7 milyon £ (8,5 milyon $) ve Birleşik Krallık hükümetinin inovasyon ajansı (Innovate UK) tarafından verilen 1 milyon £ finansman geliri almayı başardı.

Birleşik Krallık şirketi ayrıca ReRAM çözümünün CPU’larda yaygın olarak bulunan mantık devreleriyle entegre edilmesinin daha kolay olduğunu, geleneksel Flash belleğin ise aynı entegrasyon kolaylığını sağlamadığını söylüyor. Intrinsic CEO’su Mark Dickinson’a göre, yeni RRAM teknolojisi, tam da veriye aç akıllı uygulamaların giderek daha yaygın hale geldiği bir dönemde “yeni nesil uç ve IoT bilgisayarların bel kemiği olma” potansiyeline sahip olabilir.

Memristörler üzerine on yılı aşkın bir süredir yapılan araştırmaya dayanan Intrinsic’in ReRAM teknolojisi, silikon dioksit gibi standart yarı iletken malzemelerle üretilebildiği için önceki RAM’lerden daha iyi görünüyor. Intrinsic’in ReRAM’i, CMOS RAM’lere kıyasla daha uygun maliyetli çözümler sunabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir