İnsanlığı Yeni Bir Tehlike Bekliyor Olabilir: Ölümcül Olabilen Hastalığın Vakalarında Ciddi Artış Gözlemlendi!

Deniz ürünlerinin çiğ ya da yetersiz pişirilmesiyle ortaya çıkan vibrio vulnificus yani et yiyen bakteri vakaları Amerika’da artış gösterdi. Detaylar içeriğimizde. ??İçeriğimiz teşhis koymaya yönelik değildir ve bu amacı gütmemektedir. Eğer bu belirtilere sahipseniz uzman bir hekime başvurmanızı tavsiye ederiz.

Kaynak: https://www.ndtv.com/feature/deadly-f…

“Vibrio vulnificus” özellikle deniz ürünlerinde bulunan ve ciddi hasarlara hatta ölüme yol açabilen bir bakteri türü.

Deniz ürünlerinin çiğ ya da yetersiz pişirildikten sonra tüketilmesiyle meydana gelen enfeksiyon vücutta yaralar oluşturarak uzuv kaybına yol açabiliyor.

İstatistiklere göre ise bu enfeksiyona sahip olan her 5 kişiden 1’i hasta olduktan birkaç gün sonra hayatını kaybediyor.

Deniz suyunda bulunan et yiyen bakteri vibrio vulnificus, iklim değişiklikleri sebebiyle kıyı kesimlere doğru çıkarak Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarını tehdit ediyor.

Isınan sular, ABD’nin doğu kıyısı boyunca enfeksiyonlarda artışa neden oluyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’nden yapılan açıklamaya göre: “Bazı Vibrio vulnificus enfeksiyonları, açık bir yaranın etrafındaki etin öldüğü ciddi bir enfeksiyona yol açmakta. “

‘Bu durum birden fazla bakteri türünden kaynaklanabilse de, bu tür enfeksiyonlar ‘et yiyen bakteriler’ olarak adlandırıyor.’

The Metro isimli gazetede yayınlanan makaleye göre 1988 ve 2016 yılları arasında ABD’de bildirilen bin 100’den fazla yara enfeksiyonu ve bununla ilişkili 159 ölüm gerçekleşmiş.

Yapılan açıklamaya göre bu oranlarla hastalığa neden olan bakteri önemli görüldü ancak etkisi göz ardı edildi.

Ancak, Nature.com’da yayınlanan son bilimsel makaleye göre, vakalar artan sıcaklıkların bir sonucu olarak Massachusetts’e kadar ulaşmakta ve önümüzdeki 10 yıl içinde New York’a ulaşabilir.

Florida’da ise geçen yıl 65 vaka kaydedildi, bu da önceki yıllara göre miktarın iki katıydı ve enfeksiyonlar son 30 yılda 10“dan 80”e yükseldi.

Tüm bunlarla beraber et yiyen bakterinin kaderi toplumun iklim değişikliğine verdiği tepkiye bağlı.

Aşırı ısınma altında, enfeksiyonlar kıyıların ötesine taşınabilir. Düşük emisyon senaryosuna göre, enfeksiyonların nispeten statik kalması bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) tarafından yapılan açıklamaya göre et yiyen bakteri vibrio vulnificus belirtileri arasında mide krampları, bulantı, ishal, ateş, ağrı, cilt lezyonları ve bu lezyonlarda gerçekleşmesi muhtemel akıntı ve renk değişikliği söz konusu.

İçeriğimiz teşhis koymaya yönelik değildir ve bu amacı gütmemektedir. Eğer bu belirtilere sahipseniz uzman bir hekime başvurmanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir