Nükleer denizaltı belgeleri bar tuvaletinde bulundu: Soruşturma başlatıldı

Birleşik Krallık Kraliyet Donanması, HMS Anson nükleer denizaltısına ilişkin resmi belgelerin ülkenin kuzeybatısındaki Cumbria bölgesinde Wetherspoons isimli bir barın tuvaletinde bulunduğu iddiaları üzerine soruşturma başlattı.

İngiltere’nin The Guardian gazetesinin aktardığına göre, ‘Avcı Katili’ (Hunter Killer) olarak bilinen ve 1,3 milyar pound (25 milyar TL) değerindeki HMS Anson nükleer denizaltılarından birinin nasıl çalıştığına ilişkin ‘hassas’ resmi belgeler, Cumbria’daki Wetherspoons Pub’ın tuvaletlerinde bulundu. The Sun gazetesinin olayı duyurmasının ardından, Birleşik Krallık Kraliyet Donanması iddiaları soruşturduklarını açıkladı.

‘SON DERECE CİDDİYE ALIYORUZ’

The Sun gazetesinin haberinde paylaşılan bilgilere göre, söz konusu belgeler nükleer denizaltının iç çalışma mekanizmaları hakkında bilgi içeriyordu. Belgeler, ayrıca denizaltında görevli askerlerce sistemin unsurlarını nasıl izole edecekleri ve basıncı nasıl düşüreceklerini öğrenmek için kullanılıyordu.

Konuya ilişkin açıklama yapan bir Kraliyet Donanması Sözcüsü, “Hiçbir gizli bilgi içermeyen genel eğitim belgeleri mevcut. Fakat tüm güvenlik meselelerini son derece ciddiye alıyoruz. Belgelerin nasıl bulunduğunu soruşturacağız” ifadelerini kullandı.

‘BELGELER, DENİZALTILARIN NASIL ÇALIŞTIĞINI DETAYLANDIRMIYOR’

Öte yandan, The Sun’a konuşan kaynaklar, üzerinde ‘resmi / hassas’ ibaresinin olduğu belgeler bulunduğunda barın çok kalabalık olduğunu ve belgelerin tuvaletin zemininde bulunduğunu söyledi. PA haber ajansına konuşan bir donanma kaynağı ise “Bu belgeler, denizaltında görevli kimselerin ve yüklenicilerin sistemlerin nasıl etkileşime geçtiğini anlamasını sağlıyor. Nasıl çalıştıkları hakkında detay vermiyor, sadece var olduklarını belirtiyor” dedi. Kaynak, ayrıca belgelerin denizaltında bulunan sistemlerin sadece basit bir tasarımını içerdiğini, nasıl çalıştırklarını detaylandırmadığını kaydetti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir