Utah DAO Yasası Resmen Tanındı

Utah Eyaleti Yasama Meclisi, DAO’lara yasal tanınma ve sınırlı sorumluluk korumaları sağlayan Utah DAO Yasasını kabul etti.

Utah Eyaleti Yasama Meclisi, HB 357 sayılı Utah Merkezi Olmayan Özerk Kuruluşlar Yasası’nı (Utah DAO Yasası) kabul etti. Yeni yasa, DAO’lara yasal tanınma ve sınırlı sorumluluk sağlayarak onları Utah LLD’leri olarak sınıflandırıyor. DAO Yasası, Dijital İnovasyon Görev Gücü ve Utah Blockchain Yasama Meclisi arasındaki ortak çabaların bir sonucu olarak ortaya çıktı.

Tasarı, 2024’te Uygulamaya Geçecek

Utah DAO Yasası, Senato ve Meclis komitelerinden geçtikten sonra 1 Mart 2023 tarihinde resmen tanındı.

Dijital İnovasyon Görev Gücü ile ortak çalışan blok zinciri ve dijital varlıklar vergi danışmanı Joni Pirovich, konuyla ilgili yorum yaptı. Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla yorumda bulunan Pirovich, şu ifadeleri kullandı: “Ocak 2024’ten itibaren yürürlüğe girecek olan bu yasa, @coalaglobal DAO Model Yasasına dayandığından, bu DAO inovasyonu için büyük bir adımdır.”

DAO yasası, DAO’ların ulus ötesi varlıklar olduğunu kabul ederek inovasyon için azami esneklik sağlamaya çalışacak. Yasa, manuel raporlama süreçleri gerçekleştirerek, yasaların korumaya çalıştığı değerlere eşdeğer teknolojik garantiler sağlamayı amaçlıyor.

Utah Blockchain Yasama Meclisi tarafından konu ile ilgili bazı önemli endişeler bulunuyordu fakat yasanın onaylanması adına bir şekilde uzlaşma sağlandı. Meclis tarafından duyulan endişelerden biri, DAO’ların anonimliği ve hesap verilemezliğiydi. Bu durum, DAO’ların anonimliği korurken bir kurucuyu ifşa etmesini gerektiren bir uzlaşma yoluyla ele alındı.

Ayrıca, kullanılan orijinal vergi dilinin Utah Blockchain Yasama Meclisi tarafından federal ve eyalet vergi gerçekleriyle uyumsuz olduğu tespit edildi. Bu nedenle Utah Vergi Komiseri ofisi tarafından uyumlu bir vergi dili önerildi.

Son olarak, Utah Şirketler Bölümü’nün yeni uygulamaları ele alması için yeterli zamanın olmaması konusunda bir endişe bulunuyordu. Bu endişeyi gidermek için tasarının uygulama tarihi 2024 olarak belirlendi ve tasarıya yönelik pratik uygulamaların ayarlanması ve düzenlenmesi için daha fazla zaman tanındı.

Marshall Adaları Cumhuriyeti geçen yıl benzer bir mevzuatı onaylayarak DAO’ları limited şirket olarak tanımladı ve devletin yasal birimlerinde resmi DAO yapısının benimsenmesini sağladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir