AK Partili Osmangazi Belediyesi fotoğraf ihalesini Osmangazi Belediyespor’a verdi

İSTANBUL – Bursa’da AK Partili Osmangazi Belediyesi, 9 Ocak’ta Merinos Atatürk Kültür Merkezi’ndeki nikâh salonunun fotoğraf-video işini ihaleye açtı. 18 Ocak’ta yapılan ihaleyi Osmangazi Belediyespor toplamda 31 milyon 680 bin liralık teklif ile aldı. Ancak ihaleye Osmangazi Belediyespor dışında kimse giremedi. 18 Ocak’ta yapılan ihalenin tebligatı, ilgililere 19 Ocak’ta ulaştı. İhale ‘usulsüzlüğüne’ DEVA Partisi Bursa İl Başkanı Tayfun Öztürk itiraz ederek, belediyenin şeffaf yönetilmediğini söyledi.

NİKAH SALONUNDA FOTOĞRAF-VİDEO İŞİNİ OSMANGAZİ BELEDİYESPOR ALDI

AK Partili Osmangazi Belediyesi’nin ihale yöntemi Bursa’da tartışma konusu oldu. Belediyeye ait nikah salonlarında fotoğraf-video işi için düzenlenen ihaleyi Osmangazi Belediyespor aldı. Ayda 2 milyon 200, toplamda 31 milyon 680 bin liralık teklifte tek başına girdiği ihaleye kazanan Osmangazi Belediyespor’un parayı nereden bulacağı tartışmaların başka bir boyutu. DEVA Partisi Bursa İl Başkanı Tayfun Öztürk, “Osmangazi Belediyespor’un fotoğraf ve video çekim işiyle ne ilgisi olabilir” diyerek ihale yöntemini eleştirdi. Yapılan ihalenin şartnamesine eklenen 14. maddeyi şüpheli bulan Öztürk, şöyle konuştu: “İlgili maddede, ihaleyi alan yüklenicinin üçüncü kişilere belediyeden izin alarak devir işlemi yapılabileceği söyleniyor. Burada muhtemelen üçüncü bir taraf söz konusu.”

DAHA ÖNCE DE YAPILMAK İSTENMİŞTİ

9 Ocak’ta belediye tarafından hazırlanan tebligat, 17 Ocak’ta postaya verildi. 18 Ocak’ta yapılan ihalenin tebligatı ilgililere 19 Ocak’ta ulaştı. İhalenin usulsüz olduğunu ileri süren fotoğrafçılar, konuyu Bursa İdare Mahkemesi’ne taşıdı. Tayfun Öztürk ise ihalenin daha önce davet usulüyle yapılmak istendiğini ancak yaptıkları protesto sonunda iptal edildiğini ifade etti. Öztürk, şunları kaydetti:

“Bu ihale daha önce de davet usulüyle yapılmak istenmişti. Biz belediye önünde basın açıklaması yaptık ve iptal edildi. Çünkü ihalenin yöntemi yanlış. İhaleye bütün fotoğrafçıların girmesi gerekiyordu. Fotoğrafçılar da tek rakam vereceklerdi. Vatandaşlar buraya seçme hakkıyla girsin istiyoruz biz. Nikâh dairelerinde fotoğraf ve video çekimiyle Osmangazi Belediyespor’un ne ilgisi olabilir? Bursa’da yılda 9 bin nikâh kıyılıyor. Nikâh dairesine gidenler genelde düşük bütçesi olan insanlar. Nikâhlananlardan yaklaşık 7-8 bin lira fotoğraf ücreti alınacağını tahmin ediyoruz. Vatandaşların bütçesini zorlayacak bir kalem ortaya çıkıyor.”

‘AYNI GÜN 33 BAŞKA İHALE YAPILDI’

DEVA Partisi İl Başkanı Öztürk, Osmangazi Belediyespor’un parayı nasıl bulacağının bilinmediğine işaret ederek şöyle devam etti:

“31 milyon 680 lira sadece kirayla ilgili, peki çalışan ücreti, sigortası vesaire eklenince ne olacak? Yaklaşık iki katına çıkacak bir meblağdan söz ediyoruz. Şu an üç fotoğrafçı arkadaşımız ihalenin yürütmesinin durdurulması için dava açtı. Ayrıca aynı gün 33 ihale yapıldı. Belediyeye ait, temizlik ve benzeri gibi ihaleler yapıldı. Seçim öncesi yangından mal kaçırıyorlar. Bütün ihalelerin takipçisiyiz. Biz parti olarak etik belediyecilik için çalışıyoruz. Artık belediyeler şeffaf yönetilsinler ancak maalesef bu şeffaflık yok.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x