Bloomberg Stratejisti: Altın 2024’te Bu Zirveyi Görebilir!

Jeopolitik sorunların ortasında altın fiyatı yeniden 2.000 dolar psikolojik seviyesini aştı. Güvenli liman talebi sarı metali desteklese de yükselen faizler baskı unsuru olmaya devam ediyor. Bu da altının kaderini belirsiz hale getiriyor. Bununla birlikte popüler bir Bloomberg stratejisti altın için 3.000 dolardan bahsediyor.

Altın fiyatı 2024’te 3.000 dolara ulaşabilir!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Orta Doğu’da tırmanan jeopolitik gerilimlerin ve Avrupa ekonomilerinde artan durgunluk korkularının ortasında, spot fiyatlar geçtiğimiz ay etkileyici bir şekilde yükseldi. Ekim ayı başında 1.815 dolardan başlayarak %10’dan fazla yükselen altın şu anda 2.000 dolar seviyesinde. Ayrıca sarı metal, Mayıs 2023’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Daha da ilgi çekici olan ise bu olağanüstü rallinin henüz sona ermemiş olma ihtimali. Bloomberg kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone’a göre, altın 2024’te 3.000 dolara kadar yükselme potansiyeline sahip. McGlone, “Bakır 3 Dolar, Altın 3.000 Dolara Doğru: ABD Resesyonu 2024 Yolu Olabilir” başlıklı bir yazı yayınladı. Emtia gurusu, güçlü dolar, hisse senetlerindeki canlanma ve yüksek faizlerin damgasını vurduğu zorlu bir makroekonomik ortama rağmen, değerli metalin şimdiye kadarki en yüksek seviyelere çıktığını söylüyor. Böylesine olumsuz bir zeminde altının bu denli güçlenmesi, metal için sağlam bir temelin habercisi.

ANZ: Altın daha fazla kazanç için bir taban oluşturuyor

Altın fiyatı, mevcut İsrail-Hamas çatışması endişeleriyle Cuma günü 2.000 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Daha sonra bu seviyenin altına sarksa da mevcut durumda 2.000 dolar bariyerini aşmayı başardı. Bununla birlikte ANZ Bank stratejistleri, İsrail’in Gazze’deki sınırlı kara saldırısı liman talebini yumuşattı. Bu bağlamda stratejistler, şu yorumu yapıyor:

İsrail’in Gazze’deki sınırlı kara harekâtı liman talebini azalttı. Altın Cuma günü 2.000 doların üzerine çıkmıştı, ancak Pazartesi günü bu kazançları koruyamadı. Bununla birlikte, altın fiyatı konsolide oluyor ve daha fazla kazanç için bir temel oluşturuyor gibi görünüyor.

Commerzbank: Gümüşün performansı altına gör düşük!

Gümüş son üç haftadır altının altında performans gösteriyor. Commerzbank’taki ekonomistlere göre, gümüş güvenli liman talebinden altın ile aynı ölçüde faydalanamıyor. Ekonomistler, bu doğrultudaki görüşlerini şu şekilde açıklıyor:

Açıkça görülüyor ki gümüş güvenli liman talebinden altın kadar faydalanamıyor. Altın gibi gümüş de son iki raporlama haftasında spekülatif piyasa pozisyonunun net short pozisyondan net long pozisyona geçtiğini gördü. Ancak salınım belirgin bir şekilde daha az belirgindi. Gümüş, endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılan değerli bir metal. Endüstriyel kullanım toplam Gümüş talebinin %50’sinden biraz fazlasını oluşturuyor. Sonuç olarak gümüş fiyatı, riskten kaçınma eğiliminin ve buna bağlı ekonomik endişelerin arttığı dönemlerde altın fiyatına kıyasla daha az iyi performans gösterme eğilimindedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x