“İstanbul Camileri” kitabının tanıtımı yapıldı

Nevmekan Bağlarbaşı’nda tanıtım etkinliği düzenlenen eser, İbrahim Hilmi Tanışık’ın 1931-1966’da kaleme alıp fotoğrafladığı 778 camiye dair notlarını içeriyor.

Etkinlikte, şehir kültürüne büyük katkı sağlayacak bir başvuru kaynağı niteliğindeki eser tanıtıldı, kitabın içinde yer alan dokümanlar sergilendi.

“Kitabın içinde 778 cami maddesi var”

Eseri yayına hazırlayan editör Fatih Dalgalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İbrahim Hilmi Tanışık’ın arşivinin bugüne ulaşmasını torunu İbrahim Akın Kurtoğlu’nun sağladığını söyledi.

Arşivin İbrahim Akın Kurtoğlu tarafından kendisine ulaştığını ifade eden Dalgalı, “İbrahim Hilmi Tanışık 1981’de Bursa’da doğdu. 1920 yılında İstanbul’a göç ediyor ailesiyle. İstanbul’da sadece camileri değil çeşmeler, medreseler, tekkeler, türbeler gibi kitabesi olan her şeyi yazıyor. Sayfalarca arşivi oluyor. 1942 yılında İstanbul Çeşmeleri adında bir kitap hazırlıyor. Bugüne kadar basılmış olan tek eseri buydu.” dedi.

Dalgalı, Tanışık’ın devlet matbaasında muhasebe memurluğu yaparken bir yandan da İstanbul’un camilerini tek tek gezerek çalışmalar yaptığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“İstanbul camilerini 1930-1935 yıllarında ve 1960-1965 yıllarında 2 defa notlar alarak gezme imkanı buluyor. Bu eserin özelliklerinden birisi 30 yıllık süreçte camilerdeki değişimleri fark etmenizi sağlıyor. Birinci ciltte 1930’lu yıllar, ikinci ciltte ise 1960’lı yıllar yer alıyor. Kitabın içinde 778 cami maddesi var. Tanışık 1967 yılında cemiler dosyasını basılması üzerine yayınevine teslim ediyor. Kendisi de hacca gidiyor. O yılın 11 Mart günü Medine’ye 3 kilometre kala otobüste vefat ediyor. Eser basılmıyor. Bu arşiv aileye iade ediliyor. Aile bu arşivi muhafaza ediyor. Eser, 2 yıllık bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x