Merkez Bankası Faiz Oranlarını Açıkladı | Son Dakika

Son Dakika: Merkez Bankası, büyük merakla beklenen faiz oranını açıkladı. Merkez faizi 250 baz puan artırarak 40’tan 42.5’a çıkardı.

Merkez Bankası kasım ayı toplantısında faizi 500 baz puan artırarak 35’ten 40’a çıkarmıştı. Bu artış Merkez’in altıncı faiz artışı olmuştu.

‘SIKILAŞMANIN SONUNA GELİYORUZ’ MESAJI VERMİŞTİ

PPK metninde ise “Kurul, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını değerlendirmiştir. Bu çerçevede, parasal sıkılaştırma hızı yavaşlatılacak ve sıkılaştırma adımları kısa bir zaman diliminde tamamlanacaktır” ifadelerine yer vermişti.

Bu ifadeler ekonomistler tarafından faiz artışında sona gelindiği şeklinde yorumlanmıştı.

DOLARDA DURUM NE?

Dolar/TL bugün 29,13’ü aşarak 29,16 seviyesiyle yine zirvelerde seyretti. Merkez’in faiz kararının dolar kurunu nasıl etkileyeceği merak ediliyor.

FAİZ ARTIŞLARI

Merkez Bankası, Ekim ayı toplantısında, yüzde 30 olan faiz oranı 500 baz puan artışla 35’e çıkarılmıştı. Bu artış Merkez’in beşinci beşinci faiz artırımı olmuştu.

Merkez Bankası, haziran ve temmuz aylarında toplam 900 baz puanlık faiz artışıyla politika faizini yüzde 8.5’tan 17,5’e çekmişti.

Enflasyondaki hızlanma üzerine TCMB, 24 Ağustos’taki toplantısında 750 baz puanlık rekor artışla faizi yüzde 25’e yükseltti.

21 Eylül’deki toplantıda da 500 baz puanlık artışla politika faizi yüzde 30’a çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x